10:32 am - Thursday May 26, 2016

HAYVANLARIN ÖLDÜRÜLMESİ İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR

 

HAYVANLARIN ÖLDÜRÜLMESİ İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR

Öldürme Yöntemleri

 

Öldürme yöntemi

 

MADDE 31 ?

 

(1) Kanunî istisnalar ile tıbbî ve bilimsel gerekçeler ve gıda amaçlı olmayan, veteriner hekimce tespit edilen insan ve çevre sağlığına yönelen önlenemez tehditler bulunan hayvanlardan öldürülmesine karar verilenlerin öldürme işlemi, hayvanlara en az acı veren ilaçlarla, veteriner hekim tarafından uygun bir yöntem ve anestezi dozu verilmek suretiyle gerçekleştirilecektir. Veteriner hekim kararıyla tespit edilen durumlarda yapılacak öldürme işlemi, şuur kaybı ve ölümü hemen gerçekleştirilip, derin genel anestezi ile başlayarak, kesin ve mutlak ölümle sonuçlandırılır.

 

(2) İnsan ve hayvan sağlığı açısından tehlike oluşturacak hastalığa yakalanmış ve tedavisi mümkün olmayan zorunlu olarak öldürülmesi gereken hayvanlar için, 3285 sayılı Kanun hükümleri uygulanır.

 

Hayvanların öldürülmesinde istisnalar

 

MADDE 32 ?

 

(1) Bu Yönetmeliğin 31 inci maddesinde sayılan durumların dışında yavrulama, gebelik ve süt anneliği dönemlerinde hayvanlar öldürülmez.

 

Yasaklanan öldürme yöntemleri

 

MADDE 33 ?

 

(1) Yasaklanan öldürme yöntemleri şunlardır:

 

a) Bu Yönetmeliğin 31 inci maddesindeki etkileri sağlasa bile dozu ve uygulaması kontrol edilemeyen herhangi bir zehirli madde veya ilaç kullanımı yöntemi.

 

b) Ani şuur kaybı meydana getirmeden yapılan elektrikli öldürme yöntemi.

 

c) Veteriner hekim tarafından gerekli görülmedikçe ateşli silahlarla öldürme yöntemi.

 

ç) Derin anestezi kullanılmasına rağmen ölümün gerçekleşmemesi durumunda boğma veya nefessiz kalmasına neden olacak yöntemler.

 

Lütfen beğendiğiniz ve işinize yarayan yazılar hakkında yorumlarınızı ve teşekkürlerinizi eksik etmeyiniz?

Filed in: BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Comments are closed.