23:17 pm - Tuesday May 24, 2016

BİLGİSAYARIN TARİHİ, BULUNUŞU, ORTAYA ÇIKIŞI, ÇEŞİTLERİ HAKKINDA BİLGİ

BİLGİSAYARIN TARİHİ, BULUNUŞU, ORTAYA ÇIKIŞI, ÇEŞİTLERİ HAKKINDA BİLGİ

 

Bilgisayarın tarihi, MÖ. 3000 yılında Çinliler tarafından icat edilen abaküsle başlar. Abaküs, insan yapımı ilk nümerik hesap makinesidir. Abaküsün bin yıllarca süren saltanatı, 1943te dünyanın ilk elektronik bilgisayarı ENIACln yapımıyla sona erer.

ENIACln arkasından EDVAC 4004 adlı ilk mikroişlemcili bilgisayar, 1971de, Intel firması tarafından piyasaya sürülmüştür. ilk mikroişlemciler ve mikrobilgisayarlar icat edildikten sonra, Apple, Compaq ve Commodore gibi şirketler, kendi mikroişlemcilerini geliştirmeye başladılar. Bu karmaşa, IBMin, 1981 de ilk kişisel bilgisayarları piyasaya sürene kadar devam etti. 1990lara gelindiğinde artık bilgisayarlar evlerde, marketlerde ve işyerlerinde, yani yaşamın her alanında görülmeye başlandı.

Bilgisayar, veri kabul eden, bu veri üzerinden bazı programlar aracılığıyla mantıksal işlemler yapan ve bu işlem sonuçlarını basılı kağıt, ekran ya da manyetik bantlar üzerine kaydeden elektronik bir araçtır, Bilgisayarlar, birçok karmaşık işlemi bir arada çok hızlı yapabilirler. Dört işlem ve bilgisayar oyunları gibi günlük kullanım alanlarının dışında, hızlı işlem yapabilme yeteneğiyle bilgisayarlar, bir uzayaracının uçuş rotasının kontrolünü de yapabilirler.

 

İki ana tip bilgisayar vardır:

 

*Analog bilgisayarlar:

Analog bilgisayarlarda, mekanik hareketler ve voltaj gibi fiziksel büyüklükler kullanılır. Örneksel bilgisayarlar da denir. Açısal konum ya da gerilim gibi değişen niceliklerle gösterilen veriler üzerinde işlem yapar. Çözülmeye çalışılan matematiksel problemin fiziksel bir örneğini oluşturarak çalışırlar.

 

*Sayısal (dijital) bilgisayarlar:

Sayısal (dijital) bilgisayarlar, sayıların ikilik düzende kullanıldığı bilgisayarlardır. Belleklerinde saklanan çok ayrıntılı program komutlarına uyarak, bu ikilik düzendeki verileri sayarlar, sıralarlar, karşılaştırırlar ve yeniden düzenlerler.

Sayısal bilgisayarlar gelişmeye daha uygun olduğu için neredeyse tüm yeni tip bilgisayarlar sayısaldır.

 

Lütfen beğendiğiniz ve işinize yarayan yazılar hakkında yorumlarınızı ve teşekkürlerinizi eksik etmeyiniz?

Filed in: BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

No comments yet.

Leave a Reply