22:02 pm - Saturday May 28, 2016

TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİ

TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİ

Yaşantımızı sürdürebilmek için pek çok şeye ihtiyacımız vardır. Yiyecek, içecek, giyecek gibi ihtiyaçlarımızı karşılamaya, alıp kullanmaya “tüketim” diyoruz.

Bu malzemeleri tüketenlere de tüketici denir.

 

* İhtiyaçlarımızı iki kısma ayırabiliriz:

 

– Temel ihtiyaçlar: Beslenme, barınma, giyinme

 

– Sosyal ihtiyaçlar: Gezme, eğlenme, tiyatro ve sinemaya gitme ihtiyaçlarımızın hepsini aynı zamanda karşılamamız mümkün olmayabilir. Bütçemiz buna yetmeyebilir. Bunun için planlı harcama yapmamız gerekir. Alacaklarımızı öncelik sırasına göre sıralamalıyız. Alışverişten önce ihtiyaçlarımızı önem sırasına göre liste yapmalı, alışveriş sırasında da bu listeye uymalıyız. Böylece gereksiz harcamalar yapmamış oluruz.

 

Tüketici olarak hak ve sorumluluklarımızı iyi bilmeliyiz. Bilinçli bir tüketici mal alırken doğru seçim yapar. Bozuk ve hatalı ürünleri almaz. İhtiyacı olan malı yetkili satıcısından alır. Yiyecek maddelerini alırken taze ve temiz olanını seçer. Üretim ve son kullanma tarihlerine bakar. Tüketici tüm bunlara dikkat ettiği halde yine de aldığı mal bozuk çıkabilir. Bu gibi durumlarda alınan mal geri verilmeli ya da değiştirilmelidir. Satıcı firma zorluk çıkarırsa hakkını aramalıdır. Anayasamız, tüketicinin korunması kanunu ile haklarımızı güvence altına almıştır.

 

* Tüketici haklarını koruyan kuruluşlar:

 

– Tüketici Sorunları Hakem Heyeti

 

– İl Sağlık Müdürlükleri

 

– Ticaret ve Sanayi Odaları’dır.

 

Yaşayan her insanı doğumundan ölümüne kadar bir tüketicidir. Türk tüketicisi de en az gelişmiş ülkeler kadar yüksek kaliteli mal ve hizmet tüketme hakkına sahiptir. Bu yüzden tükettiğimiz her üründe “TSE” kalite belgesini aramalıyız.

 

Lütfen beğendiğiniz ve işinize yarayan yazılar hakkında yorumlarınızı ve teşekkürlerinizi eksik etmeyiniz?

Filed in: BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

One Response to “TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİ”

  1. 18 Mart 2012 at 11:30 #

    Çok Güzel Olmuş.:D

Leave a Reply