15:16 pm - Sunday May 29, 2016

DEVLETİN VATANDAŞA KARŞI GÖREVLERİ NELERDİR?

DEVLETİN VATANDAŞA KARŞI GÖREVLERİ
Sosyal ve Ekonomik Haklar

Sosyal devletin temel görevlerinin başında ailenin korunması gelir. Ailenin sağlıklı olması ve korunması toplumun huzuru bakımından önemlidir. Bu bakımdan devlet, ailenin huzur ve refahı, aile planlamasının öğretilmesi ve uygulanması için gerekli önlemleri alır. Devlet, milletlerarası çalışma standartlarına göre çalışma şartlarını düzenler. Anayasamızın çalışma ile ilgili hükümlerinde çalışma hakkı, çalışma şartları ve dinlenme hakkı, sendika kurma ve sendikal faaliyetler düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler şunlardır:

A. Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemek için ekonomik tedbirler alır.

B. Kimse yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz.

C. İşçiler ve işverenler sendika kurma ve sendikalara üye olma hakkına sahiptir. Toplu iş sözleşmelerinin nasıl yapılacağı kanunla düzenlenmiştir. Çalışanların yaptıkları işe uygun, adaletli ücret almaları ve asgari ücretin tespitinde devlet görevlidir.

 

Siyasi Haklar

Anayasa, Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı herkesin Türk olduğunu belirtir. Hiç kimse vatan hainliği yapmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. Türk vatandaşı olan herkes 18 yaşına girdiğinde seçme, 30 yaşına girdiğinde ise milletvekili seçilme hakkına sahiptir. Ancak bu durumu da sınırIayan kanunlar vardır. Ayrıca her Türk vatandaşı kamu hizmetlerine girme ile istek ve şikayetlerini bildiren dilekçe verme hakkına sahiptir.

 

Eğitim ve Sağlık Hakkı

Devlet, ülkedeki tüm bireylerin günün ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda eğitim almalarını sağlar. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapIarı doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devlet denetiminde yapılır. İlköğretim zorunlu ve devlet okullarında parasızdır. Yoksul öğrencilere burs yardımı yapılır. Devlet ayrıca, herkesin hayatını ruh ve beden sağlığı içinde sürdürmesi amacıyla sağlık kuruluşIarını tek elden planlayıp hizmet vermesini sağlar. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması için gerekli çalışmaları düzenler.

 

Tüketicinin Korunması

Gelişmiş ülkelerdeki yaygın görüşe göre, tüketiciyi korumanın en iyi yolu bireyleri iyi bir tüketici olmaları için eğitmektir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı okullardaki eğitici kollara ”Tüketicileri Koruma Kolu”nu ilave etmiştir. Üretimde standardı belirlemek ve kaliteyi artırıcı araştırma, kurs ve seminerler düzenlemek amacıyla Türk Standartları Enstitüsü kurulmuştur. Ayrıca üyeleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca seçiIen Tüketici Konseyi ve Tüketici Mahkemeleri de tüketiciyi koruyan teşkilatlardandır.

 

 

 

Lütfen beğendiğiniz ve işinize yarayan yazılar hakkında yorumlarınızı ve teşekkürlerinizi eksik etmeyiniz?

Filed in: SOSYAL BİLGİLER KONU ANLATIMI

5 Responses to “DEVLETİN VATANDAŞA KARŞI GÖREVLERİ NELERDİR?”

 1. aleyna
  27 Şubat 2013 at 12:09 #

  çok işime yaradı çok ama çok teşekkür ederim super bir site sitenizii çok beqendimm

 2. ADEM ÖZEN
  22 Ekim 2012 at 13:10 #

  ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM SİZİ KUTLARIM BEN GÜNDOĞMUŞLU aADEMBEYy

 3. buse
  11 Mayıs 2012 at 19:09 #

  teşekkürler çok güzel olmuş 🙂

 4. 02 Mayıs 2012 at 15:55 #

  teşekkür ederim sayeniste ödevimi tamamladım

 5. 18 Nisan 2012 at 14:52 #

  çok güzeldi teşekkür ederim çok işime yaradıı …

Leave a Reply