20:02 pm - Saturday May 28, 2016

GÜZELLİK KAYBOLUR, FAZİLET DEVAM EDER kompozisyon örneği

GÜZELLİK KAYBOLUR, FAZİLET DEVAM EDER kompozisyon örneği

Nedense önce dış görünümleri değerlendirmeye çalışır insanoğlu… Ezelden beri güzelliğe karşı olan coşkun hayranlık, belki de bu yüzdendir. Güzellik, şahsa ve zamana göre değişen bir değerdir. Maddedeki renk, ahenk ve çekicilik, “güzellik” kavramını yaratır. Bu, üzerinde münakaşa edilmemesi gereken, insanların estetik zevklerini ortaya koyan bir görüş meselesidir.
Güzellik, insanın içinde ferahlık uyandırır. Çevrenin güzel insanlara ilgi göstermesinin başlıca nedenidir bu.
Güzel birini görmeye görsünler; hemen bir ilgi ve iltifat yarışıdır başlar. Güzel insan da kendisine gösterilen bu ilginin öz değerinden ileri geldiğini sanıp, kasıldıkça kasılır. Dış güzelliğe olduğu kadar iç güzelliğe de önem verenler azdır. Bu yüzden birçoğu, bütün çabalarını kalıplarını süslemekte gösterir.
Olgun insanların vardıkları sonuç şudur: Dış güzellik geçicidir; önemli olan ruh güzelliğidir. İnsanlar çabalarını biraz da içlerini güzelleştirmeye sarf etseler insanlığın önemli bir meselesi halledilmiş olur.
Ruh güzelliği derken, erdemlerin tümü demek olan “fazilet’i kastediyoruz. Fazilet, insanın içine tahtını kurdu mu bir daha hiç inmez; o insanı yükseltir, yüceltir. Oysa fiziki güzellik geçicidir. Dış güzellikler kaza, yaşlılık gibi türlü nedenlerle bozulabilir. Fiziki güzelliğin ardında kaprisli ve hırçın bir ruh varsa, o insan, artık saltanatını yitirmiş demektir. Oysa ruhî güzellikler hiçbir zaman ölmez ve yıpranmaz. Bütün yaşamı boyunca insanı gözde ve üstün kılar.

Lütfen beğendiğiniz ve işinize yarayan yazılar hakkında yorumlarınızı ve teşekkürlerinizi eksik etmeyiniz…

Filed in: KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİ, YAZILAR

3 Responses to “GÜZELLİK KAYBOLUR, FAZİLET DEVAM EDER kompozisyon örneği”

 1. Tutku
  09 Ekim 2012 at 20:18 #

  harikasınız helal olsun çok işime yaradı :))))))

 2. 03 Şubat 2012 at 19:27 #

  Ama benim istediğim bazı konular yok buna çağre bulabilir misiniz????

 3. 03 Şubat 2012 at 19:24 #

  Gerçekten Sağolun bu bana çok lazımdı çok süper bir site…

Leave a Reply